„Пътуването до Тянанмън“ представя разказите на част от общо 33-мата души от 11 националности, които през ноември 2001 г. предприемат пътуване до Китай, с цел да дадат гласност на масовото нарушаване на човешки права, за което е отговорен китайският комустически режим, както и да изобличат лъжите, с които китайското правителство трови съзнанията на хората. Те се организират на доброволни начала, водени от вярата си в правото на всеки човек да изразява себе си и да има правото и свободата да се развива интелектуално и духовно.
Всички участници в инициативата са последователи на китайската духовна практика „Фалун Гонг“, която насърчава към личностно развитие, духовно извисяване и поддържане на високи морални ценности. Благодарение на медитативните упражнения и философията на практиката те са постигнали баланс в личния и професионалния си живот, добро здраве и хармонични отношения с околните. За тяхна изненада и ужас обаче те разбират, че в Китай – откъдето произлиза „Фалун Гонг“, практикуващите биват преследвани, затваряни в трудови лагери, убивани като част от незаконната търговия с органи и репресирани по всякакви възможни начини. Те също разбират и за масовата пропаганда на китайското правителство, която представя практиката като „зла“ и „култ“. Ето защо през ноември 2001 г. те решават да отидат на площад „Тянанмън“ в Пекин и чрез мирна демонстрация да се застъпят за „Фалун Гонг“, правата на практикуващите „Фалун Гонг“, както и да хвърлят лъч светлина в плътната мъгла от пропаганда, надвиснала над цялото китайско общество.
Документалният филм представя разказите на тези хора, мъже и жени от различни краища на света, които проследяват накратко подготовката на събитието и в последствие смразяващото развитие на ситуацията. Почти всички демонстриращи са били моментално заловени още при започването на мирната демонстрация, брутално вкарани в бусове и транспортирани, след което са били държани без право на връзка с близките си, разпитвани и принуждавани да подписват показания не на родния си език, а някои от тях дори са били бити. За няколко дни тези 33-ма свободни и невинни хора са усетили една малка част от тормоза и издевателствата, на които хиляди, дори милиони китайци са подложени ежедневно.
За щастие част от доброволците са успели да избегнат полицейската блокада и дори да запишат на видео действителния развой на събитията, който е много различен от версията, представена от китайските медии. Те успяват да изнесат ценния материал от страната и дадат възможност на света да види истинското лице на китайския комунистически режим.
Този, а и много други документални филми, представя една тревожна и плашеща действителност за едно затворено общество, което дори в условията на 21-ви век, все още е подложено на тормоз, репресии и ограничения.
Leave a Comment